Bolu ili ve ilçeleri haritası

GEREDE ADLİYESİ

Gerede Adliyesi’nde üç Cumhuriyet Savcısı ve üç hâkim görev yapmakta; iki yazı işleri müdürü, dokuz katip, iki mübaşir, bir şoför ve bir hizmetli çalışmaktadır.

Gerede Adliyesi Tel: (0374) 311 69 59

GEREDE

Coğrafi Durumu: Gerede, Bolu topraklarının doğu kısmını kaplar. Bolu'nun en eski ilçesidir. Güneyden, Ankara İli'nin Kızılcahamam ve Çamlıdere İlçeleri ile komşudur. Doğudan, Çankırı İli'nin Çerkeş ve Eskipazar, batıdan Dörtdivan ve Yeniçağa, kuzeyden Mengen, güneyden Kıbrısçık İlçeleri ile komşu ve sınırlıdır. İlçe, deniz seviyesinden 1350 m. yüksekliktedir ve yüzölçümü 1255 km²'dir. Gerede ilçemizin nüfusu 30.377 kişi; İlçe merkezi 17.053 kişi ve köyler olmak üzere toplam 47.430’dur. 92 köyü vardır. Ekonomik Yapı: Geçmiş yıllarda kapalı bir ekonomi faaliyeti içinde olan Gerede'de ekonomi son yıllarda ulaşımdaki kolaylığın etkisiyle canlanmaktadır. Yeni iş yerlerinin açılması, ilçeye canlılık getirmiştir. İşyerleri genelde küçük ticarethaneler şeklinde olup, şirketleşme çok yenidir. Gerede halkı genelde orta halli geçim kaynağına sahiptir. Tarihi ve Turistik Yerler: Asar Kale, Keçi kalesi kalıntıları, Kiliseli Han diye bilinen tarihi tüccar hanı, Yukarı Tekke Camii, Aşağı Tekke Camii Türbesi, Yıldırım Beyazıt Camii, Esentepe'deki Ramazan Dede Türbeleri, gezilip görülebilecek tarihi eserler ve yerlerdir. Şehrin kuzeyinde Esentepe, Arkut Dağlarında yaylalar başlıca mesirelik alanlardır. Özellikle Gerede Yaylaları yayla turizmine çok uygundur. Esentepe bölgesinde kış sporları ve kayak yapmak mümkündür. Ayrıca yaz aylarında çim kayağı yapma imkânı vardır. İlçede el sanatlarından bakırcılık, deri imalatı, kemercilik, demircilik, marangoz işleri yapılmaktadır.

Ulaşım: Karayolu ulaşımının çok kolay olduğu Gerede İlçesi, bugün de en uğrak yerlerden biridir ve Avrupa ülkelerini Ortadoğu ülkelerine bağlayan transit yol üzerindedir. Bu yol Gerede topraklarının ortasından ve İlçe merkezinin içinden geçer. Gerede Ankara'ya 139 km. Bolu'ya 52 km, Karabük'e 85 km.dir. Zonguldak ilini Ankara ve İstanbul'a; Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerini İstanbul'a bağlayan karayolu Gerede’den geçer. Gerede'nin komşu ilçeleri ile ulaşımı da kolaydır. Ayrıca Ankara - İstanbul otoyolunun yapılması ile Gerede'ye ulaşım fevkalade kolaylaşmıştır.


Gerede Adliye Binası ve Duruşma SalonuGÖYNÜK ADLİYESİ (Web sayfası için tıklayınız)


Göynük Adliyesi’nde iki Cumhuriyet Savcısı ve iki hâkim görev yapmaktadır.

Göynük Adliyesi Tel: (0374) 451 60 02

GÖYNÜK

Coğrafi Durumu: Bolu İli’nin güneybatısında yer alan Göynük İlçesi’nin yüzölçümü 1437 km², denizden yüksekliği de 720 m.dir. İlçenin doğusunu Mudurnu, batısını Sakarya’nın Taraklı, kuzeyini Akyazı, güneyini Ankara’nın Nallıhan, Eskişehir’in Sarıcakaya ve Bilecik’in Yenipazar ilçeleri çevrelemektedir. 66 köyü olan Göynük’te 5804 kişi ilçe merkezinde, 13577 kişi de köylerde yaşamaktadır. Ekonomik Yapı: Göynük İlçesi’nin ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Çevre köylerde buğday, arpa, şeker pancarı, nohut, ayçiçeği ve fasulye üretilir. Yumurta ve besi tavukçuluğu ise çok önemli bir gelir kaynağını teşkil etmektedir. Tavukçuluk sektöründe son yıllarda ilçenin adını ülke çapında duyuran modern tesisler yapılmıştır. İlçenin bir diğer gelir kaynağı da Himmetoğlu bölgesinden çıkarılan linyit kömürüdür. Yıllık üretimi 250.000 ton olan ocakların görünür rezervi 39 milyon tondur.

Tarihi ve Turistik Yerler: Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı, Akşemseddin Türbesi, Ömer Sekkin Türbesi, Zafer Kulesi, Soğukçam Köyünde bulunan Frig Harabeleri ve Kilciler Köyündeki Bizans Kalıntıları İlçenin önemli tarihi eserleridir.

Sivil Mimari: Geleneksel Osmanlı mimarisinde yapılmış olan Göynük Evleri, bugün halen mimari özelliğini yitirmeden kalabilmiştir. Bu evler ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin çok büyük ilgisini çekmektedir. Restore edilen ve pansiyon olarak işletilen tarihi konak ziyaretçilerden yoğun ilgi görmektedir.

Gezi ve Mesire Yerleri: Sünnet Gölü, Çubuk Gölü ve Çatak Kaplıcası, gezilmesi ve görülmesi gereken turistik yerlerdir. Çubuk Yaylası, Arıkçayırı Yaylası, Bulanık Yaylası, Değirmenözü Yaylası, Hacımahmut Yaylası en önemli yaylalarıdır.


Göynük Adliye BinasıMENGEN ADLİYESİ

Mengen Adliyesi'nde iki Cumhuriyet Savcısı ve iki hakim görev yapmakta; bir yazı işleri müdürü, altı katip ve bir mübaşir çalışmaktadır.

Mengen Adliyesi Tel: (0374) 356 14 67

MENGEN

Coğrafi Durumu: Mengen, Batı Karadeniz Bölgesinde Bolu İli'ne bağlı bir ilçedir. Batıda Bolu Merkez İlçe, kuzeyde Zonguldak'ın Devrek İlçesi, doğuda ve kuzeydoğuda Karabük İlinin Eskipazar ile Yenice İlçeleri , güneyde ise Bolu'nun Gerede ve Yeniçağa İlçeleri ile çevrilidir. İlçenin rakımı 610 m., yüzölçümü 883 km²dir. 2 beldesi ve 55 köyü olan İlçenin nüfusu; 5497 kişi İlçe merkezinde, 11890 kişi köylerde olmak üzere 17387’dir.

Ekonomik Yapı: Mengen'de iş sahasının kısıtlı olması ve aşçılığın atalardan bu yana sürmesi nedeniyle halkın büyük bir kısmı büyük şehirlerde ve yurt dışında aşçı olarak çalışmaktadır. İlçede tarım ve hayvancılık yapılmakta olup, yıllık 700.000 kapasiteli brolier piliç yetiştiriciliği ilçeye belli bir ekonomik fayda sağlamaktadır.

Ekonomik yönden ormanın çok önemli bir yeri vardır. Yakacak ve üretim olarak orman ürünleri büyük bir önem taşır. İlçemizde kurulmuş olan GENTAŞ Werzalit fabrikası ilçeye önemli bir ölçüde ekonomik girdi sağlamaktadır. İlçe ekonomisine katkı sağlayan bir başka unsur, yeraltı zenginlikleridir. MTA verilerine göre İlçenin batısında bulunan havza da 50 milyon ton kömür olup, yılda 200-250 bin ton kömür üretilmektedir.

Tarihi ve Turistik Yerler: Kayabükü, Akören - Kisecik Mevkiinde ve Çayköy'de kilise kalıntıları bulunmaktadır. Güneyhisar'da, Avşar'da; Ev Kayası, Karakaya'da; Balkayası ve Oyukkaya, Teberrikler köyünde Yanıkdeğirmen mağaraları bulunur. Gözecik köyünde Bizanslılara ait, Çorakkadirler ve Aktepe Köylerinde Cenevizlilere ait sütun taşları vardır. Elemen ve Güney Köylerindeki camilerin kilise kalıntılarından camiye çevrildiklerine dair izler vardır. Kadısusuz Köyünde de tarihi kalıntılara rastlanmaktadır.

İlçemiz ormanlık bir bölgede olduğundan, yüksek yaylalar bulunmaktadır. Her bir yaylamız doğal güzellikleriyle dağ turizmine elverişlidir. Başlıca yaylalar; Soğucak, Akçakoca, Bürnük, Sırıklı, Çukur Yayla, Göl Yaylası, Aktepe, Ağalar, Küçükkuz, Civcivler, Mamatlar, Elemen ve Afşar Yaylalarıdır. Ağalar Gölü, Dipsiz Göl, Yayladağ Gölü, Bölükören Gölü,Ödek, Kemal Savaş, Şirinyazı ve Hızarderesi Göletleri önemli mesire yerleridir.

Aşçılık ve Turizm Festivali: Mengen'in en büyük özelliği; yüzyıllardan beri adeta babadan oğula geçercesine devam eden çok ünlü aşçılar yetiştirmesidir. Mengen'li aşçılarımız her türlü yemeği en lezzetli biçimde yapmakla kalmayıp, bunu bir sanat haline getirmiş, bir sanatçı kişiliği ile süsleyip, sadece damağa değil, göze de hitap eden bir sofra düzeni kurmuştur. Her yıl Ağustos ayının ilk haftasında geleneksel "Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali" düzenlenmekte ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Ulaşım: İlçemizi Bolu'ya bağlayan Gökcesu ve Yeniçağa üzerinden olmak üzere iki ayrı yol bulunmaktadır. Bolu’ya 56 km. uzaklıktadır. Ankara - İstanbul karayoluna 20 km. uzaklıktadır. Ulaşımı çok kolay olan ilçemizde, günün her saatinde Zonguldak ve Bartın’dan kalkan otobüslerle ülkemizin bir çok yerine ulaşılabilmektedir. Ayrıca Bolu - Mengen arasında da düzenli minibüs seferleri vardır.


Mengen Adliye Binası ve Duruşma SalonuMUDURNU ADLİYESİ

Mudurnu Adliyesi’nde iki Cumhuriyet Savcısı ve üç hâkim görev yapmakta; bir yazı işleri müdürü, altı kâtip, iki mübaşir ve bir hizmetli bulunmaktadır.

Mudurnu Adliyesi Tel: (0374) 421 28 27

MUDURNU

Coğrafi Durumu: Kuzeyinde Düzce, kuzeybatısında Sakarya’nın Hendek İlçesi, kuzeydoğusunda Bolu, doğusunda Seben İlçesi, güneyinde Ankara’nın Nallıhan İlçesi, batısında Göynük ve Akyazı İlçeleri bulunmaktadır. İlçe Merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 840 m. yüzölçümü 1349 km²'dir. 1 beldesi ve 74 köyü vardır. Mudurnu ilçe merkezi 5934, köyleri ise 18492 nüfusa sahiptir.

Ekonomik Yapı: İlçenin coğrafi konumunun dağlık ve engebeli olması, tarıma elverişli araziyi azaltmıştır. İlçe halkı geçimini tarım, hayvancılık, tavukçuluk ve ormancılıktan karşılamaktadır. Son yıllarda geçim kaynaklarının en önemli sektörü hayvancılık olmuştur. Besi hayvancılığının gelişmesi, iyi cins hayvan ıslahı ve kaliteli yem üretimi, hayvancılık sektörünü olumlu yönde etkilemiştir. İlçede en önemli gelir kaynağı et tavukçuluğundan sağlanır. 1970'li yılların başından itibaren her geçen gün artan besi tavukçuluğu, ilçeye yurt çapında haklı bir ün sağlamıştır. İlçede besi pilici yetiştiriciliği, entegre tesislerle yapılmaktadır. Bir diğer iş kolu da tarihçesi çok eski yıllara dayanan, saraylara intikal eden, un, şeker ve tereyağından imal edilen, asıl adı "Depme Helva" olan "Saray Helvası" yapımıdır. Yurdumuzun her tarafında aranılan ve beğenilerek yenilen gıda maddeleri arasına girmiştir. Zamanla artan talepe karşılık, fabrikasyon imalata geçilmiştir.

Tarihi ve Turistik Yerler: Yıldırım Beyazıt Camii ve Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Armutçular Konağı, Şeyhül Ümran, Şeyh Tevfik Efendi, Şeyh Fahreddin Rumi, Abdurrahim Tırsi, Karaarslan Baba, Davud-i Halveti Türbeleri görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken yerlerdir. Her yıl Temmuz ayının ilk pazar günü Şeyh-ül Ümran bayramı olarak kutlanmaktadır. Ahiliğin çok eski bir geçmişi olan Mudurnu’da her yıl Ekim ayının 2'nci Pazartesi günü başlayan ve 7 gün süren Ahilik Kültürü Haftası düzenlenmektedir. Karamurat Gölü ve Sülük Gölü ile Abant Gölü çevresindeki yaylalar görülmesi gereken doğal güzelliklerdir. Sağlık ve kaplıca turizmi bakımından Babas ve Sarot Kaplıcaları çok elverişlidir. Mudurnu İlçemiz geleneksel tarihi Türk evleri bakımından oldukça zengindir ve kentsel sit alanı olarak koruma altındadır. Armutçular Konağı olarak bilinen ev görülmeye değerdir. Diğer evler ise daha sade özellikler taşırlar.

Ulaşım: İlçe merkezi üç ayrı yönden gelen karayollarının birleştiği bir yerde kurulmuştur. Merkezin Bolu'ya olan uzaklığı 50 km. olup, yol asfalttır. İlçeden itibaren 6 km. sonra Abant'a yol sapar. Mudurnu - Abant arası 18 km.dir. İlçenin ikinci yol bağlantısı Nallıhan üzerinden Ankara'dır. Ankara - Mudurnu arası 200 km. civarında ve yolu asfalttır. Üçüncü yol bağlantısı Akyazı üzerinden Adapazarı'dır. Akyazı - Mudurnu 70 km., Adapazarı ise 100 km.dir.


Mudurnu Adliye Binası ve Duruşma Salonu


Bu site Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgi İşlem Şefliği tarafından hazırlanmıştır.